Yksi talvi, kaksi kesää - Äitiä ja ystävää tuonilmaisiin saattamassa
Yksi talvi, kaksi kesää - Äitiä ja ystävää tuonilmaisiin saattamassa kertoo tosikertomuksen tunnetun dramaturgin saattohoitomatkasta.
Yksi talvi, kaksi kesää - Äitiä ja ystävää tuonilmaisiin saattamassa.
”Kunnon flunssa - pitikin iskeä kun harjoitukset ovat hauskimmillaan”, dramaturgi Ritva Holmberg ajatteli. Totuus paljastui lääkärissä: parantumaton keuhkosyöpä.
Ritvan tytär Annina Holmberg sekä ystävä Eeva Litmanen kertovat, millaista on saada uutisia, joita kukaan ei haluaisi kuulla, millaista on valmistautua sairauteen, pohtia jäähyväisiä, saada lisää toivoa. Millaista on elää vimmaisesti se, mitä on jäljellä. Miltä tuntuu, kun sairas läheinen murehtii ulkonäköään, tarrautuu käytännön asioihin ja yrittää pärjätä sairaalamaailmassa. Millaista on pelätä, nauraa, riidellä, turhautua, ärsyyntyä, rakastaa. Kohdata kuolema.
Saattohoidossa on arkensa ja juhlansa, huumorinsakin. Vaikka kuolema ei tule yllättäen, jää kannettavaksi raskas suru
Kirjailija / Artisti | Annina Holmberg , Eeva Litmanen |
---|---|
Formaatti | Sid. 199s. |
Julkaisuvuosi, julkaisija | 2018 Kirjapaja |