Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttäjäkokemustasi. Noudattaaksemme uutta sähköisen viestinnän yksityisyysdirektiiviä, meidän täytyy pyytää sinulta lupaa evästeiden asettamiseen. Lue lisää.
12 päivää maailmalla
Ranskalaispoika lähtee luokkaretkelle ja tutustuu avaruuden salaisuuksiin. Espanjalaislapset viettävät siestaa leikkimällä varjojen kanssa. Laosin lapset löytävät kameran, ja norjalainen poika pääsee isän kanssa katkaraputehtaalle. Mutta millaista on syyrialaistytön arki, kun kotoa täytyy paeta sodan takia? Mitä lapset leikkivät meren rannalla Keniassa? Ja entäs kun chileläistyttö pääsee kauan odotettuun karnevaalikulkueeseen mutta huomaakin maanjäristyksen alkavan?
12 päivää maailmalla kertoo siitä, kuinka kaikkialla maailmassa lasten päivät ovat täynnä leikkejä ja vauhtia, mutta joskus myös liian suuria huolia ja suruja. Aina mahtuu mukaan myös iloisia yllätyksiä! 12 päivää maailmalla on kirja siitä, kuinka lapset ovat lapsia kaikkialla maailmassa.
Kirjailija / Artisti | Marttinen Tittamari, Jormalainen Emmi (kuvittaja) |
---|---|
Formaatti | sid. 62 s. |
Julkaisuvuosi, julkaisija | 2014 Lasten Keskus |